Returul sferturilor de finala UEFA Champions League

O scurta analiza a meciurilor retur din aceasta sapatamana, in UEFA Champions League.

Juventus 1-2 Ajax

Scor general: 2-3

Ajax este, fara indoiala, revelatia acestui sezon de Liga Campionilor. Stiam de mult despre campioana Olandei faptul ca nu mai este acea echipa care a fost eliminata de Dnipro Dnipropetrovsk si de Rostov. Au dovedit-o in momentul in care au eliminat-o pe Lyon pentru a ajunge in finala Europa League acum 2 ani. Nu sunt sigur ca putem spune ca asistam la o renastere a gigantului olandez, insa cu siguranta Ajax a evoluat mult de cand a pierdut Cupa UEFA in fata celor de la Manchester United. Iar fotbalul are nevoie de surprize pentru a ramane atractiv. Desigur, am avut parte de surprize in ultima vreme, in Liga Campionilor in aceasta faza. Roma, anul trecut, atunci cand a intors acasa un 1-4 in favoarea Barcelonei, pentru a pava drumul lui Liverpool catre a doua finala europeana sub conducerea lui Jurgen Klopp. Sau Monaco, in 2017, cand a trecut de Manchester City si Borussia Dortmund pentru a ajunge in semi-finale in anul in care a castigat primul titlu in Franta dupa 17 ani.

A fost un meci frumos, cum nu am mai vazut demult. Dupa ce Cristiano Ronaldo a deschis scorul pentru Juventus in minutul 27, Ajax a redevenit echipa care a castigat pe Bernabeu cu 4 goluri, jucand un fotbal extrem de riscant. In cele din urma, 6 minute mai tarziu, Ajax a gasit golul egalizator prin Van de Beek, si a continuat sa preseze. 1-1 la pauza, 1-1 in tur, orice se putea intampla. Dupa pauza, Ajax a dominat jocul in intregime, tactic, lasand putin spatiu celor de la Juventus pentru un contra-atac. Reusita lui de Ligt in minutul 67 si incapacitatea bianconerilor de a replica a dus Ajax in prima lor semi-finala de Liga Campionilor din 1997. Ironic, eliminand tocmai echipa care i-a scos atunci.

Barcelona 3-0 Manchester United

Scor general: 4-0

Celalalt meci al serii de marti a fost un alt clasic al Ligii Campionilor, insa doar cu numele. Castigatoarea acestei manse era prezentata intr-o lumina clara inca din tur, atunci cand Barcelona a castigat pe Old Trafford pentru prima oara in istoricul intalnirilor sale cu diavolii rosii. Pentru toata “renasterea” temporara a celor de la United sub Ole Gunnar Solksjaer dupa demiterea lui Mourinho, Manchester United ramane o umbra a echipei lui Ferguson. Una care macar de data asta, a reusit sa ajunga in sferturi, dupa esecul rasunator in fata Sevillei editia trecuta.

Cat despre meci, ce ar putea fi de spus? United a aratat capabila de a face un meci bun doar in primele minute, cand bara lui Rashford parea sa arate ca diavolii sunt capabili de a intoarce soarta meciului cum au facut-o si la Paris. Dupa care a intrat Messi, iar United nu a mai existat pe teren. Este incredibil, felul in care Barcelona fara Messi nu poate juca fotbal la un nivel macar mediocru. Dar ce conteaza? Au trecut de sferturi dupa doi ani in care si-au trecut in CV eliminari in fata lui Atletico Madrid si a Romei. Deci, trebuie sa castige competitia daca au reusit sa treaca de aceasta faza si Real Madrid nu e prezenta nici pana aici, nu?