CFR Cluj 1-1 Celtic. Retur de foc pe Celtic Park, in Glasgow

CFR Cluj, campioana Romaniei, isi mai trece in palmares un rezultat destul de surprinzator; de fapt, cel mai mare rezultat al celor de la CFR din ultimii 7 ani de zile, de la victoria pe Old Trafford contra lui Manchester United in grupele UEFA Champions League 2012/2013. Cu siguranta, parcursul celor de la CFR pana in momentul de fata a fost unul extrem de interesant. Avand in vedere prestatia din sezonul trecut, faptul ca CFR a fost eliminata de o echipa precum Dudelange, nimeni nu avea sa prevada ce s-a intamplat sezonul asta. Turul 1, a trecut de Astana, o echipa care a participat constant in grupe de competitii europene in ultimii ani, inregistrandu-si si o participare in Primavara Europeana. Cu o victorie de 3-1 in Gruia care a intors rezultatul de 0-1 din meciul tur in Kazahstan. Apoi, Maccabi Tel Aviv, care pornea favorita; si care o eliminase pe Pandurii Targu Jiu in ultima participare a oltenilor inainte ca acestia sa retrogradeze. Acum, CFR Cluj s-a intalnit cu Celtic Glasgow in prima mansa a turului 3 preliminar al UEFA Champions League.

De mentionat faptul ca CFR a inceput tare meciul cu Celtic. Dupa sutul lui Edouard, retinut de Arlauskis, clujenii au fost aproape de gol prin Burca, care a reluat cu capul, insa mingea a trecut peste poarta lui Bain. Apoi, la alta faza, ardelenii au cerut penalty, dupa ce sutul lui Bordeianu a parut ca l-a lovit pe Ajer in mana, insa, evident, arbitrul nu a dat nimic. CFR a deschis scorul prin Rondon in minutul 28, atunci cand, dintr-o pasa buna a lui Deac, venezuelanul a intrat la preluare si a trimis mingea intre cracii portarului scotienilor. Celtic a egalat 9 minute mai tarziu, atunci cand Forrest a profitat de marcajul larg al clujenilor si a marcat.

In repriza secunda, Brown a respins din piciorul lui Omrani, aflat la un metru de poarta, iar Bolignoni a degajat si a indepartat pericolul. Tucudean, care era incert pentru meci, a fost aruncat si el in lupta si a fost aproape de gol in minutul 78, doar ca Ajer si-a salvat echipa. Clujenii au ratat ultima mare sansa a meciului. Păun a sutat puternic, cu pamantul, iar portarul lui Celtic a avut mari probleme in incercarea de a respinge, apoi mingea a ajuns la Tucudean care, aflat cu spatele la poarta, a încearcat o foarfeca, dar mingea a trecut peste.

CFR a reusit sa faca un meci surprinzator de bun acasa cu Celtic, avand in vedere stadiul in care i-am vazut in a doua repriza a meciului de la Tel Aviv, cand credeam ca, daca nu-si schimba stilul de joc, n-o sa aiba nici o sansa in fata scotienilor. Insa returul de la Glasgow e mai complicat. Ramane de vazut daca CFR se va putea sau nu califica. Desi, Dan Petrescu are experienta unei victorii in Scotia, atunci cand a antrenat la Unirea Urziceni, si a invins-o pe Glasgow Rangers, rivala lui Celtic, cu scorul de 4-1 pe Ibrox.