FCSB 2-3 Alashkert. Vicecampioana a evitat un adevarat dezastru

FCSB a fost la un pas sa rateze calificarea in turul 3 preliminar al Europa League, in meciul de aseara impotriva celor de la Alashkert. Acea cunostinta din sezonul trecut a celor de la CFR Cluj. Iar CFR a reusit sa mature cu ei, tur-retur. Dupa cum spuneam intr-un articol precedent, Alashkert este o echipa fara istoric. A fost fondata in anul 1990, a promovat in prima liga in 2013, si s-a calificat pentru prima oara in cupele europene in 2015, cand a jucat in Europa League cu scotienii de la St. Johnstone. In 2016, au obtinut primul titlu de campioana a Armeniei, dupa care si-au mai trecut doua astfel de titluri in palmares pana in 2018. Un fel de CFR Cluj al Armeniei, in timp ce Pyunik ar fi Steaua Bucuresti. Atentie, am spus Steaua, nu FCSB. Cele doua echipe nu au nici o legatura una cu alta, mai nou. In fine.

In meciul trecut, FCSB a reusit sa obtina o victorie de 3-0 impotriva armenilor. Un rezultat oarecum nedrept, daca stau sa ma gandesc la cum a jucat FCSB in prima repriza. O prima repriza extrem de slaba. Anonimii de la Alashkert au avut cele mai mari ocazii, puteau sa marcheze de nenumarate ori daca Andrei Vlad era un portar mai slab. Si totusi si-au revenit, ca prin magie, undeva pe la inceputul reprizei a doua si au incheiat treaba rapid, executandu-i silit. Desigur, nu stiu la ce comeback se mai asteptau baietii, insa e clar ca cel putin la inceput ii batea un gand de genul cand au ajuns la Bucuresti.

FCSB a inscris prima, marcand pentru 1-0 prin Tanase, dintr-un penalty obtinut tot de el. 4-0 la general, deja parea situatia prea hopeless pentru fosta campioana a Armeniei. Apoi, ce sa vezi la 14 minute, Gustavo Marmentini egaleaza pentru Alashkert. Intre timp, Moutinho s-a accidentat, iar in locul lui a intrat Coman. Cat despre Balasa, atunci cand Bogdan Andone l-a pus in aparare, a facut una dintre cele mai mari greseli ale carierei sale, pentru ca a comis un penalty si a fost si eliminat, lasand FCSB in inferioritate numerica. Marmetini reusea sa faca dubla din penalty, iar dupa doar o jumatate de ora, sperantele armenilor la calificare erau din nou vii. Ca sa nu mai spun ca visul respectiv era din ce in ce mai aproape de a fi realizat atunci cand Thiago Galvao a marcat in ultimul minut al prelungirilor, iar Alashkert a condus cu 3-1 la Giurgiu, la pauza.

Daca la debutul reprizei secunde, armenii aveau sperante la a obtine cel de-al patrulea gol si calificarea, acestea s-au dus rapid. Coman a redus din diferenta si asa s-a terminat meciul.

Bogdan Andone a demisionat din postura de antrenor al FCSB

Nici nu a apucat sa conduca echipa pentru prea multe meciuri oficiale pentru FCSB, ca infrangerea rusinoasa cu Alashkert i-a pus capac lui Bogdan Andone, care a decis sa demisioneze in urma unei discutii cu patronul echipei, Gigi Becali.