Inter 1-1 Slavia Praga. Cehii puteau da lovitura pe Meazza

Slavia Praga continua sa obtina rezultate impresionante in Europa si in sezonul asta, la revenirea in grupele UEFA Champions League dupa 12 ani de absenta. Egalul de pe San Siro e un lucru care confirma. In acelasi timp, CFR Cluj, echipa pe care Slavia a eliminat-o pentru a ajunge pana aici, s-a impus cu 2-1 impotriva lui Lazio in Gruia. Deci a fost o dubla lovitura la adresa fotbalului italian, prin coincidenta, cu doua echipe care sunt infratite. In fine.

In prima repriza, se poate spune ca a fost un joc echilibrat, cu avantajul fiind de partea celor de la Inter. Stanciu a avut o cursa destul de buna prin apararea nerazzurilor, insa sutul lui a fost respins de Handanovic. Apoi, Inter a avut ocazii importante de a marca, atunci cand Lautaro Martinez a gresit coltul, si apoi la ratarea lui D’Ambrosio. Scorul la pauza a fost de 0-0. In a doua repriza, cehii au fost mai buni din punct de vedere tactic, avansand, creeandu-si spatii prin careul advers si prin defensiva italiana. Chiar Stanciu a avut ocazia de a marca de doua ori in actul secund al meciului. O faza importanta a meciului a fost acel sprint al lui Olayinka printre fundasii lui Inter, finalizate cu o pasa catre Stanciu. Care a sutat pe coltul portii, insa Olayinka a ajus acolo destul de repede incat sa deschida scorul pentru Slavia pe Meazza. In urmatoarele minute, echipa ceha a continuat sa fie periculoasa, iar Inter s-a trezit destul de tarziu, in ultimele minute de prelungire. O bara a lui Sensi, un gol al egalizator al lui Barella si inca cateva ocazii semnate de Sensi in ultimele 8 minute de prelungire ale partidei. Slavia a reusit o surpriza de proportii si a smuls primul sau punct. Sunt curios sa-i vad in meciurile contra Barcelonei si Borussiei.

Returul de la Praga se anunta unul greu, avand in vedere faptul ca Inter nu are amintiri recente prea placute in capitala Cehiei. In grupele Europa League in 2016, cu Frank de Boer pe banca tehnica, Sparta Praga, rivala Slaviei, se impunea cu 3-1 in fata lui Inter, dupa ce nerazzurii au reusit o victorie cu 2-1 in primul meci de pe Meazza. Bine, era un alt Inter, care pierduse si cu Hapoel Beersheva si Southampton la vremea respectiva, dar tot nu se scuza. In plus ca, daca Inter a aratat astfel pe Meazza in fata propriilor fani, la Praga o sa fie lucrurile mai complicate cu ultrasii cehi sprijinindu-si agresiv echipa.

Si mai ales, ce prestatie o sa aiba Inter cu Borussia Dortmund si cu Barcelona in urmatoarele meciuri daca cu Slavia au jucat atat de slab? Mi-a fost frica de aceasta grupa inca de cand am auzit extragerea si se pare ca temerile mele devin realitate la prima vedere. Sunt sigur ca va fi un miracol daca Inter nu va ocupa locul 4 la finalul acestei stagiuni. Dupa esecul cu Spurs anul trecut, cand au remontat dupa o diferenta de 7 puncte in primele 3 etape, mi-e si greu sa mai cred in fotbalul de Champions League pe Meazza.