Espanyol 1-1 Ferencvaros. Surprize interesante in grupa H

BARCELONA, SPAIN - SEPTEMBER 19: Naldo of Espanyol and Isael of Ferencva compete for the ball during the UEFA Europa League group H match between Espanyol Barcelona and Ferencvarosi TC at Power8 Stadium on September 19, 2019 in Barcelona, Spain. (Photo by Alex Caparros/Getty Images)

Mi se pare interesanta grupa H, cea cu Espanyol, CSKA Moscova, Ludogorets Razgrad si Ferencvaros. O poveste similara cu cea dintre CFR Cluj si Celtic, foste adversare in turile preliminare in Champions League care au picat impreuna si in grupele competitiei, se intampla intre Ludogorets si Ferencvaros, care au fost adversare in primul tur preliminar in Liga Campionilor. Este al doilea an consecutiv in care campioana Ungariei o elimina pe Ludogorets, dupa ce Videoton (sau MOL Vidi, dupa numele sponsorului) a reusit un lucru similar anul trecut, in turul 3 preliminar. Acum, Ludogorets are sansa sa-si ia revansa si, posibil, sa obtina prima victorie in fata unei echipe din Ungaria in Europa; caci bilantul pana acum e de 3 infrangeri si un egal. Plus, mi se pare interesanta si revenirea lui Espanyol in cupele europene, dupa 12 ani de absenta. Practic, Espanyol nu a mai jucat vreun meci in Europa de la acea finala de Cupa UEFA care avea sa fie prima dintr-o serie de astfel de cupe castigate de Sevilla in a doua competitie a Europei. Sezonul trecut a terminat pe locul 7, a trecut prin toate tururile preliminare, si iata ca a doua echipa a Barcelonei e din nou intr-o cupa europeana.

Ideea e ca atat Espanyol, cat si Ferencvaros si-au marcat revenirea la acest nivel. Espanyol dupa 12 ani de absenta din fotbalul european, iar Ferencvaros reusind prima calificare in grupele unei competitii europene dupa 15 ani de la ultima prezenta in grupele Cupei UEFA, in 2004. Cat despre meci, Ferencvaros a inceput bine, avand in primele minute un corner si vreo doua ocazii pana in minutul 10, atunci cand Isael a centrat spre poarta lui D. Lopez, iar Javi Lopez a trimis mingea in propria poarta incercand sa respinga centrarea respectiva. Dupa care Espanyol a preluat controlul total asupra partidei, irosind tot felul de ocazii. In debutul reprizei a doua, Ferencvaros a avut o ocazie de a-si majora avantajul, dar Ihnatenko a irosit-o. O alta ocazie pentru Ferencvaros de a face 2-0 a venit la doar 3 minute, atunci cand sutul lui Isael a lovit bara. Si, ca deobicei, ocaziile se razbuna. Iar replica lui Espanyol a venit in minutul 60, atunci cand Vargas a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. In minutul 78, si Espanyol a avut o bara, atunci cand sutul lui Granero a lovit transversala portii aparate de Ihnatenko. Campuzano a ratat ultima ocazie importanta a catalanilor in minutul 87 iar Espanyol si Ferencvaros isi impart primele puncte in grupa H.

In celalalt meci al grupei, Ludogorets a reusit o surpriza de proportii si s-a impus cu 5-1 in fata celor de la CSKA Moscova. Ludogorets este primul lider in grupa cu 3 puncte, pe cand Ferencvaros se afla momentan pe locul 2, la egalitate cu Espanyol, insa surclasand-o prin intermediul golului marcat in deplasare. In urmatoarea etapa, Ferencvaros o va gazdui pe Ludogorets, dornica de revansa in urma unui succes incredibil, in timp ce Espanyol va juca in deplasare, la Moscova, cu CSKA.