Ferencvaros 0-3 Ludogorets Razgrad. Revansa bulgarilor

Ludogorets si-a consolidat, pentru moment, locul 1 in grupa H cu Espanyol, CSKA Moscova si Ferencvaros, cu 6 puncte. Si, de asemenea, a reusit sa se razbune pe Ferencvaros pentru eliminare in primul tur preliminar al UEFA Champions League din vara. Atunci, a fost 2-1 la Budapesta si 3-2 la Razgrad pentru formatia maghiara, care a dominat autoritar in ambele partide jucate pana atunci. Doar ca, venind dupa o victorie istorica, cu 5-1 asupra celor de la CSKA Moscova in runda anterioara, Ludogorets a obtinut si prima victorie impotriva unei echipe din Ungaria in 5 dispute. Palmaresul de pana acum este: 1 victorie, 1 egal si 3 infrangeri. In afara de cele enumerate mai sus, Ludogorets a mai jucat si cu Videoton [aka MOL Vidi sau Fehervar mai nou] in turul 2 preliminar anul trecut, atunci cand a fost 0-0 la Razgrad si 1-0 la Felcsut (stadionul din Szekesfehervar se afla intr-un stadiu de reconstructie). Obiectiv despre meci, a fost unul destul de echilibrat, iar rezultatul este unul relativ mincinos. Marcat de faptul ca ungurii nu par sa mai aiba puterea ofensiva pe care au avut-o in confruntarile din vara.

In primul minut al partidei, Ludogorets avea deja un avantaj de 1-0 pe tabela. O pasa a lui Nedyalkov cu exteriorul cizmei pe partea stanga, o faza la care Lukoki si-a depasit adversarul pentru a marca direct in poarta aparata de Dibusz. Ferencvaros a incercat sa remonteze in urmatoarele partide, executiile lui Siger fiind blocate ori de apararea bulgarilor, ori de Iliev. In minutul 16, Keseru, golgheterul celor de la Ludogorets, era cat pe ce sa marcheze, dar s-a opus Dibusz. Si Anicet Abel l-a pus la incercare pe portarul maghiar in minutul 27, insa fara nici un rezultat. In minutul 36, a avut si Ferencvaros o ocazie prin Nguen, care a trimis un sut excelent de la marginea careului bulgarilor, insa 2 metri peste poarta aparata de Iliev. Si cum ocaziile se razbuna in mare parte din timp, Rafael Forster a majorat avantajul cu un sut excelent din lovitura libera, care a zburat pana la coltul de sus, intrand in plasa. La finalul primei reprize, Grigore a fost eliminat pentru al doilea cartonas galben, lasand-o pe Ludogorets in 10 oameni, insa cu un avantaj de 2-0 pe tabela la intrarea in cabine. In repriza a doua, Ferencvaros a pornit mai agresiv, iar Iliev a avut emotii la suturile lui Nguen, Zbukov si Isael. Din nou, ocaziile se razbuna, iar Forster a facut dubla in urma unui corner pe contra-atac. Restul meciului a fost marcat de ocazii de ambele parti, insa Ferencvaros a dominat din acest punct de vedere, avand si un om in plus pe teren.

Dupa cum spuneam, Ludogorets se afla pe primul loc in grupa in urma acestei partide. In celalalt meci al grupei H, Espanyol s-a impus, in deplasare, in fata celor de la CSKA cu 2-0. In urmatoarea etapa a fazei grupelor, Ludogorets o va gazdui pe Espanyol, in timp ce Ferencvaros va juca in deplasare, la Moscova, contra lui CSKA.