Semi-finale UEL: Arsenal 3-1 Valencia

Meciul tur din semi-finala Europa League intre Arsenal si Valencia a fost unul destul de interesant. S-a terminat 3-1 pentru londonezi, care se pare ca au prima sansa la a se califica in finala Europa League. Cu toate ca n-as subestima sansele Valenciei avand in vedere faptul ca au nevoie de 2 goluri in retur acasa pentru a se califica, dar si cand ma gandesc ca Arsenal nu se descurca prea bine in deplasare. Fac referire in special la meciul cu Rennes, unde Petr Cech si-a luat 3 goluri de la fosta echipa, iar tunarii au avut nevoie de returul de pe Emirates pentru a se califica. Cu toate ca, iata, Arsenal se afla in fata primei lor finale europene dupa cea din 2006.

Arsenal a inceput cu greu meciul de la Londra, iar ocazia ratata a lui Ezequiel Garay a fost un avertisment timpuriu pentru tunari. Mouctar Diakhaby a deschis scorul pentru Valencia in minutul 11, insa, doar 7 minute mai tarziu, Lacazette a restabilit egalitatea. In minutul 25, Arsenal a trecut prin avantaj, cand Lacazette a reusit dubla cu un cap la foarfeca lui Granit Xhaka pentru 2-1 la pauza. Iar in minutul 90, a marcat si Aubameyang, asigurandu-se ca-i lasa pe tunari cu un avantaj de doua goluri pentru returul din Spania.

Cu toate ca a fost castigatoare in urma acestui meci, Arsenal se va deplasa in Spania pentru meciul retur joia viitoare, sperand sa poata evita infrangerea in a doua semi-finala consecutiva, dupa ce anul trecut londonezii au fost eliminanti de catre Atletico Madrid anul trecut, care a si castigat competitia in fata celor de la Olympique Marseille. Arsenal se afla in fata primei finale europene de la esecul din Liga Campionilor in fata celor de la Barcelona, in 2006. Cu siguranta, tunarii sunt motivati sa castige Europa League din doua motive. Competitia pentru un loc din Premier League e una acerba intre Chelsea, Arsenal si Manchester United. Si un motiv mai personal e ca Arsenal sta extrem de prost din punct de vedere al trofeelor castigate, avand in palmares doar o Cupa a Cupelor UEFA, castigata cu Parma, si o Cupa a Oraselor Targuri, care nici macar nu este recunoscuta drept competitie UEFA (desi este stramosul Europa League).

Pe de alta parte, si cei de la Valencia se afla intr-o situatie similara. Sunt atat de aproape de un loc de Liga Campionilor, si totusi atat de departe. Getafe si Sevilla duc o lupta indirecta, in doi, pentru acel loc 4, iar eu sunt sigur ca liliecii vor sa aiba parte de alternativa din moment ce sansele lor la a le prinde din urma pe cele doua echipe scade considerabil.