Semi-finale UEFA Europa League: Valencia 2-4 Arsenal

Inaintea returului de pe Mestalla, Valencia pastra sanse, ce-i drept, minime, la o participare in finala Europa League. Prin intermediul golului marcat in deplasare in turul de pe Emirates, incheiat 3-1 pentru Arsenal. Valencia nu mai fusese intr-o finala a acestei competitii din 2004, cand castigase trofeul impotriva celor de la Marseille. Pe de alta parte, Arsenal nu a mai prins o finala de Cupa UEFA din 2000, cand a pierdut trofeul in fata celor de la Galatasaray, o echipa care la vremea respectiva ii avea in lot pe doi dintre cei mai reprezentativi jucatori ai Romaniei, Gica Popescu si Hagi; pe cand Arsenal avea o echipa cu Vieira, Thierry Henry, Bergkampf, Tony Adams, samd. Cu putin timp inainte sa o preia Mircea Lucescu pe Galatasaray si sa castige Supercupa Europei in fata celor de la Real Madrid. Acum, ambele echipe aveau nevoie de prezenta intr-o finala ca o varianta de rezerva pentru o prezenta in UEFA Champions League in sezonul viitor.

Valencia a inceput bine si paruse ca poate sa realizeze remontada, marcand in minutul 11 un gol prin Kevin Gameiro, fost castigator al competitiei cu Sevilla. Chiar sub comanda lui Unai Emery. Insa, la fel ca si in tur, tunarii au egalat impediat, prin Aubameyang, o faza la care a contribuit si Lacazette. Peste cateva minute, Gameiro a ratat o ocazie uriasa, iar scorul la pauza a fost de 1-1. Astfel, cei de la Valencia nu mai aveau prea multe sperante in ceea ce priveste o remontada.

La 5 minute dupa debutul reprizei secunde, a marcat si Lacazette. Dupa 8 minute, Gameiro a restabilit egalitatea, 2-2. Insa, pe tot parcursul reprizei secunde, Arsenal a dominat, iar Aubameyang a mai marcat inca doua goluri, completandu-si hattrick-ul si lamurind odata pentru todeauna soarta calificarii. In cele din urma, victoria Arsenalului pe Mestalla s-a incheiat cu un scandal, jucatorii Valenciei neputand suporta esecul, iar Gabriel Paulista a provocat un conflict violent dupa fluierul final.

Astfel, Arsenal ajunge in prima finala de Cupa UEFA de la infrangerea din 2002, iar Emery joaca a patra finala de Europa League din cariera sa de antrenor, dupa cele castigate cu Sevilla intre 2014 si 2016. Va juca finala cu Chelsea, rivala sa din Londra, care, insa si-a asigurat deja prezenta in sezonul urmator al Ligii Campionilor. Pe cand Arsenal mai are sanse sa se califice din campionat doar in cazul in care castiga cu Burnley in timp ce Tottenham pierde cu Everton. Ceea ce, sincer, e un scenariu suficient de science-fiction. Astfel, Arsenal va fi infinit mai motivata pentru a castiga trofeul, nu doar din punct de vedere al calificarii in Liga Campionilor sau a victoriei contra unei rivale londoneze, insa mai ales prin simplul fapt ca palmaresul european al tunarilor se rezuma doar la o Cupa a Cupelor, castigata in 1994 contra celor de la Parma. Si la o Cupa a Oraselor si Targurilor, daca nu ma insel, insa aceasta nu este recunoscuta oficial de catre UEFA. Pana si Tottenham a castigat doua Cupe UEFA, iar acum joaca si finala Ligii Campionilor.