Honved Budapesta 0-0 Universitatea Craiova. Oltenii au avut cele mai mari ocazii

Universitatea Craiova a terminat la egalitate partida disputata in mansa tur din turul 2 preliminar al UEFA Europa League, impotriva celor de la Honved Budapesta, pe stadionul ETO Park din Gyor. Asta inseamna faptul ca oltenii ar trebui sa invinga neaparat in returul de pe Ion Oblemenco pentru a avea sanse la calificarea in turul 3. Oricum, turul 3 ar fi cel mai bun rezultat pentru Craiova in momentul de fata. Acolo s-a oprit si in editiile precedente, mai intai jucand cu Milan acum doi ani, iar anul trecut au fost eliminati de cei de la Leipzig. Daca reusesc sa treaca de Honved, se vor intalni in turul 3 cu AEK Atena, fosta campioana a Greciei de anul trecut, deci nu ramane urma de indoiala asupra faptului ca ar urma sa aiba aceeasi soarta ca in ultimele doua sezoane. Asta daca nu cumva reusesc vreo suprpriza, desi, atunci cand vine vorba de o echipa romaneasca in Europa, de la ispravile Astrei Giurgiu cu Olympique Lyon si West Ham United, nu prea se mai pune problema ca vreo echipa din campionatul mioritic sa prinda un loc in grupele UEFA Europa League. Atunci cand lotul Romaniei in cupele europene e format din echipe precum Viitorul Constanta si Universitatea Craiova, greu sa te gandesti ca s-ar putea intampla ceva notabil.

In fine. Craiova a inceput bine meciul de la Gyor, avand prima ocazie in minutul 3, atunci cand Barbut a sutat in plasa laterala. In minutul 17, a avut loc o ciocnire intre Lovric si Acka, in careul echipei din Banie, iar ambii jucatori au iesit din aceasta altercatie cu rani la cap. Honved a avut si ea o ocazie prin minutul 26, insa Mateiu a blocat providential sutul lui Batik, pentru ca un minut mai tarziu Pigliacelli sa respinga lovitura de cap a lui Ngog, faza la care si Bancu s-a ales cu o arcada sparta. Fiind un meci intre o echipa romaneasca si una ungureasca, totusi, e un lucru obisnuit sa existe violente intre romani si unguri, atat pe teren, cat si in tribune. Ma gandesc doar la cate batai si scandari erau atunci cand Romania si Ungaria se intalneau in grupele pentru calificarea la Euro si Campionatul Mondial. Ce vremuri handicapate.

Universitatea a avut o posesie net superioara, a început bine repriza secunda si Vatajelu a ratat de două ori: mai intai a luftat in 6 metri, la centrarea lui Roman, iar apoi sutul sau de la 20 de metri a trecut pe langa poarta. Barbut a ratat si el o ocazie mare in minutul 72, sutand slab in bratele portarului, la centrarea lui Roman. Honved a riscat chiar mai putin decat Craiova si a avut doar o singura ocazie notabila in actul secund, prin Gazdag, al carui sut a trecut prin fata portii. Cei de la Craiova puteau da lovitura pe final, cand au avut o mare ocazie sa plece din tara vecina cu o victorie, insa Kelic a reluat peste poarta din 5 metri in ultimul minut de joc.

Returul se va disputa in Banie, la 1 august.