FC Botosani 0-2 CFR Cluj. Campioana, la 10 puncte de FCSB

CFR Cluj face inca un pas spre un nou titlu de campioana. Dupa victoria in derby-ul campionatului cu FCSB, scor 1-0, formatia ardeleana s-a impus pe terenul celor de la FC Botosani. Liderul Ligii 1 avea destule motive de ingrijorare in privinta acestui meci, mai ales ca Susic si Arlauskis, doi dintre cei mai importanti jucatori ai campioanei in victoria cu FCSB, au fost indisponibili din cauza unei accidentari. Doar ca cei de la FC Botosani nu au reusit intocmai sa iasa din starea letargica cauzata de pandemie, mai ales ca s-au aflat in izolare recent; cu alte cuvinte, inaintea meciului din etapa trecuta cu Universitatea Craiova, atunci cand echipa a fost evacuata din hotelul in care a fost cazata si a fost trimisa in izolare de catre DSP Craiova din cauza faptului ca medicul echipei a fost depistat pozitiv la testul COVID-19. In cele din urma, formatiei moldovene i-a fost permis sa joace in urmatoarea etapa prin decizie judecatoreasca, netrebuind sa intre intr-o perioada de izolare de 2 saptamani. Insa faptul ca cei de la CFR au facut mai multe antrenamente si au mai jucat un meci a fost un factor care a contat suficient de mult in aceasta disputa.

Campioana n-a avut nevoie decat de 12 minute pentru a rezolva intreaga disputa si a stabili scorul final. In deschiderea meciului, Chindris l-a faultat in careu pe Omrani si arbitrul a acordat penalty pentru trupa lui Dan Petrescu. Penalty pe care Ciprian Deac l-a transformat fara probleme, deschizand scorul pentru formatia clujeana. Dupa doar zece minute, Deac a stabilit si scorul final pe tabela printr-o lovitura libera executata perfect, dubla acestuia ajutand-o pe CFR sa se impuna in Moldova. In cea de a doua repriza, nici una dintre echipe nu a reusit sa mai inscrie, fiind incurcate, intr-un fel, și de teren, acesta fiind zguduit dupa potopul care a avut loc la Botosani. In urma acestui meci, CFR s-a distantat la 7 puncte de Universitatea Craiova, ocupanta locului 2, cu un meci mai putin disputat (cel despre care am mentionat mai sus ca fiind principalul motiv pentru lipsa de pregatire a Botosaniului) si la 10 puncte de FCSB, ocupanta locului 3, care insa are un meci mai putin disputat, cel care va avea loc duminica impotriva Gaz Metan Medias.

Formatiile si brigada de arbitri

FC Botosani: Hankic – Harut, Chindris, Seroni, Tiganasu – Papa, Carlone, Florescu – Ofosu, Dugandzic, Ashkovski

Rezerve: Pap, Patache, Mendoza, Baxevanos, Croitoru, Keyta, Cimpanu, Fili, Ebenhofer

Antrenor: Marius Croitoru

CFR Cluj: Hindrich – Manea, Vinicius, Burca, Camora – Itu, Bordeianu, Djokovic – Deac, Omrani, Chipciu

Rezerve: Sandomierski, Ciobotariu, Cestor, Boli, Hoban, Paun, Costache, Rondon, Tucudean

Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru: Catalin Popa (Arges) / Asistenti: Daniel Mitruti (Dolj), Stelian Slabu (Brasov)

Stadion: Municipal (Botosani)