Rapid a castigat cu 3-1 derby-ul cu Dinamo din play-out

Razvan Toni Gradinaru, Balthazar Jean Phillipe Marie Pierret si Vladut Calin Morar in meciul de fotbal dintre Rapid Bucuresti si Dinamo Bucuresti, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, sambata 26 februarie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Rapid a fost una dintre revelatiile acestui sezon, nou-promovata fiind una dintre echipele care s-a luptat pentru un loc la play-off in actuala stagiune. Cu toate acestea, pe final de sezon regulat, trupa antrenata de Mihai Iosif nu s-a mai regasit, astfel incepand o serie fara victorie care i-a scos pe giulesteni din calculele pentru play-off, iar la final Iosif si-a reziliat contractul cu gruparea din Giulesti, venind ca antrenor Adrian Mutu. Se pare ca venirea lui Mutu a revitalizat echipa, avand in vedere faptul ca, cu Iosif, Rapidul a facut de doua ori egal in derby-urile cu Dinamo din sezonul regulat. Ei bine, acum, giulestenii au reusit sa invinga cainii in derby-ul Bucurestiului. Dinamo, de cealalta parte, este o echipa complet cazuta si psihic si fizic, si un club cu extrem de multe probleme financiare in care nimic nu mai este sigur, iar asta include sub ce patronat vor evolua. Acum se vorbeste din nou despre vanzarea clubului, dupa ce suporterii au reusit prin programul DDB sa preia conducerea de la Cortacero, care s-a ingropat in datorii dupa ce a cumparat clubul de la Negoita. Ca sa nu mai vorbesc de echipa lui Dinamo, o echipa in care majoritatea sunt petarde, in frunte cu Steliano Filip. De mentionat faptul ca este prima victorie a Rapidului in fata rivalilor de la Dinamo dupa 13 ani. Putea veni mai devreme, insa de fiecare data dinamovistii au avut norocul de a smulge un punct in confruntarea directa.

Avand in vedere si faptul ca este meciul de revenire al lui Dusan Uhrin jr. pe banca lui Dinamo, lucruile nu puteau merge mai prost de atat pentru cainii rosii. Rapid a deschis scorul in doar 3 minute, prin Alexandru Ionita 2, care l-a lasat in urma pe Ehmann pana a ramas singur cu Figueiredo, invingandu-l pe portarul dinamovistilor cu o executie de clasa. La nici 5 minute, Rapid avea deja 2-0 pe tabela, dintr-o centrare a lui Ionita deviata spre Balan, pe care Kait a preluat-o si a impins-o in poarta lui Dinamo. Dinamo a revenit in joc la doar trei minute, stabilind un interval nebun de 3 goluri marcate in 11 minute. Torje a profitat de neatentia rapidistilor si a trimis o lovitura libera spre Vlad Morar, aflat aproape de careul giulestenilor, care a reusit sa treaca de Romario Moise si sa inscrie printr-uin sut de la coltul lung. Dupa acest gol, au urmat 20 de minute de joc echilibrat, de posesie, in care ambele echipe au incercat sa patruna in careul celeilalte pentru a-si asigura victoria. In cele din urma, Rapidul a marcat in minutul 30, atunci cand Balan a executat o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri care a zburat direct in poarta lui Figueiredo. In a doua repriza, Dinamo a incercat sa forteze, cu doi atacanti pe teren, insa pana la final, rapidstii se aflau din nou in atac, cand Carnat a ratat doua ocazii importante. Una din ele fiind cea in care a ramas singur cu portarul, care a prins fara emotii mingea venita pe directia sa.

Meciul s-a terminat 3-1 in ceea ce este prima victorie a Rapidului in fata lui Dinamo din august 2008.

Echipa de start

Rapid: H. Moldovan – Belu-Iordache, Sapunaru, Dr. Grigore, Morais – Kait, Albu – Al. Ionita II, Moise, R. Ilie – Ad. Balan

Rezerve: Draghia, Acuna, Dandea, Goge, Stahl, Carnat, Panoiu, Sefer, Marzouk

Antrenor: Adrian Mutu

Dinamo: Figueiredo – De Moura, Ehmann, Aloe, A. Radu – Carp – Torje, J. Rodriguez, Pierret, Gradinaru – Morar

Rezerve: Esanu, R. Grigore, Giafer, Buleica, Bani, V. Borcea, Mihaiu, Magureanu, Irobiso

Antrenor: Dusan Uhrin